  • Model: ALP6130100
  • Weight: 0.06kg
  • Dimensions: 138.00mm x 37.00mm x 37.00mm
  • SKU: ALP6130100
  • UPC: 9002740687504
R 243.57
Ex VAT: R 211.80
//HSS COBALT JOBBER DRILLS BITS
Size: ø 10.0 x 133/87 mm
Bulk:  Qty 1
Range of application:
Strengths
  • Self-centering, due to a special point shaoe
  • Drilling even with the highest thermal stress up to 600°
  • Tensile strength over 800 N/mm²
  • Specially suitable for high alloyed steels, bearing-steels, hot/cold-rolled steel.
  • Ideal for stainless steel
  • High heat-resistance
  • Highly accurate centering
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen HSS Cobalt series drill bit features
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Grind
ALP6130100 10.0 mm 133 mm 87 mm 130°