  • Model: TCCH25040-1
  • Weight: 0.29kg
  • Dimensions: 308.00mm x 45.00mm x 40.00mm
  • SKU: TCCH25040-1
  • UPC: 6009515817435
R 117.59
Ex VAT: R 102.25
Flat Chisel
Diameter: 22mm
Length: 250mm
Application:
  • Contractor
  • Construction
  • Industrial
  • Demolitions
  • Strip tiles, breaking building materials and shaping.
Write a review
Bad Good
Features
  • Sharp point for precise chiseling.
  • Gouge for digging and cutting.
  • Flat point for chiseling and stripping of wall/floor tiles, plaster, etc.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specification
Materials 40CR Alloy steel
Diameter 40mm
Length 250mm