- Model: ALP6130100
- Weight: 0.06kg
- Dimensions: 138.00mm x 37.00mm x 37.00mm
- SKU: ALP6130100
- UPC: 9002740687504
R 243.57
Ex VAT: R 211.80
//HSS COBALT JOBBER DRILLS BITS
Size:
ø 10.0 x 133/87 mm
Bulk: Qty 1
Range of application:
Strengths
- Self-centering, due to a special point shaoe
- Drilling even with the highest thermal stress up to 600°
- Tensile strength over 800 N/mm²
- Specially suitable for high alloyed steels, bearing-steels, hot/cold-rolled steel.
- Ideal for stainless steel
- High heat-resistance
- Highly accurate centering
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
| Part No. | Diameter Ø mm |
Complete length L1 |
Cutting length L2 |
Grind |
| ALP6130100 | 10.0 mm | 133 mm | 87 mm | 130° |