  • Model: ABR102100-50
  • Weight: 9.25kg
  • Dimensions: 210.00mm x 210.00mm x 300.00mm
  • SKU: ABR102100-50
  • UPC: 6009515895693
R 1,454.88
Ex VAT: R 1,265.11
Floor paper roll 50m P100
SIZE: 300mm width, 50m length
BACKING: Paper
GRIT: P100
Write a review
Bad Good
Application:
An All Purpose Abrasive for renovation
Due to the low competitive cost of these abrasives, it is also used manually for renovation to:
  • Clean rust from metal.
  • Crack filler
  • Clean dirt and grafitti from cement and concrete.
  • Remove old paint from wood.
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).